A Hűvösvölgy évszázadokon, és ezeken átnyúlóan több történelmi korszakon is keresztülvezeti az arra fogékony érdeklődőket. A fák között megbúvó történelmi emlékek között barangoltam egy koratéli délután, felkeresve néhány emlékhelyet.
Esős, inkább őszi, mintsem téli volt az idő reggel, amikor kinéztem az ablakon. Nem baj, ez is csak egy körülmény, éppen olyan, mintha negyven fok lenne, így nem befolyásolhat semmiben – állapítottam meg magamban. A reggeli rutin után túrázáshoz öltöztem, magam mellé vettem szálkásszőrű tacskómat, Csermelyt és már indultunk is a Hűvösvölgy felé. Rövid metrózás a Széll Kálmán térre, onnan pedig a 61-es villamos alig negyed óra alatt a hűvösvölgyi végállomására ért. Az eső továbbra is szakadt, de nem érdekelt – Csermelyt annál inkább zavarta, de igazi tacskóként szívósan tűrte. A kék jelzést követve elindultunk a fák közé.
Kutya idő volt, írhatnám, de a kutya élvezte legkevésbé
Évszázadok találkoznak
Az országos kéktúrán vezető út mellett a pocsolyákban szépen látszott a sűrű csapadék, miközben a lehulló cseppek koppanása a fákon, leveleken kellemesen ütemes alapzajt adott a sétának. Az úton haladva nem is olyan sokára balra tőlem a Hármashatárhegyi repülőtér hatalmas pusztasága rejtőzött a fák között. A repülőtér több, mint száz esztendős múltra tekint vissza, azonban ezzel is igen fiatalnak számít a környéken fellelhető történelmi emlékek között. Az út mellett sétálva egy nagyobb kőoszlopra lettem figyelmes, közelebb lépve hozzá pedig a kopott felirat is láthatóvá vált:
Tehát ez a kőoszlop, jelezve az idén 150 éves Budapest határát, nagyjából 140 esztendeje áll ott, tűrve hideget és meleget, esőt és szárazságot, dacolva háborúval és békével. A környéken egyébként – nem meglepő módon – több hasonló oszlop is található.
Budapest határköve, mögötte a repülőtér
Néhány száz méterrel arrébb egy nagyobb kőtábla készteti megállásra a túrázót, kirándulót, amely egy sokkal régebbi kornak állít emléket. A terület ugyanis évszázadokkal ezelőtt nem kirándulóhely vagy repülőtér, hanem királyi vadászterület volt.
Nem is akárkié, Hunyadi Mátyás járta talán éppen ezeket az utakat egykor királyi vadat űzve, mint tették azt nagy uralkodók évezredeken át.
Ma már nincs király, és vadból is jóval kevesebb akad. Talán csak a budakeszi vadaspark állatállományából tévednek át ide őzek, vaddisznók és szarvasok, akik háborítatlanul barangolhatnak a környék Nagy-Magyarországot ábrázoló fái között.
Sokak szerint ugyanis a Hűvösvölgy egyik magaslatában úgy ültették el a fákat 1920 után, hogy azok felülről nézve az Apostoli Magyar Királyság határait rajzolják ki a magasból rátekintőknek.
A vadászmező határát jelző kőtáblától alig néhány lépésre egy kis betonbunkert vehettünk észre. A második világháború során tucatnyi ilyen építményt telepítettek a környéken, amelyet elsősorban fegyverek, lőszerek tárolására használtak.
Talán éppen ide sietett az a magyar katona, akit innen néhány méterre érhetett halálos lövés egy szovjet fegyverből.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a Hűvösvölgyben egyébként is egymásra rakódó történelmi rétegek itt különös elegyet alkotnak, hiszen néhány méteren belül évszázadok elevenedhetnek meg az arra fogékony kirándulók számára.
Vélemény, hozzászólás?