Az utcai aktivizmus és a szellemi örökség védelme, ápolása mellett fontos a magyarság természeti, környezeti értékeinek megőrzése is. Ez a felismerés hívta életre a Fauna Pajzsa kezdeményezést is a Légió Hungária közösségében. Ennek első eleme volt egy karantén ház felépítése Pest megyében a Komondor Fajtamentés munkáját segítendő.
A komondor egyik ősi kutyafajtánk, mely sajnos az utóbbi évtizedekben – funkciója elvesztése miatt főleg – a kihalás szélére sodródott. Éppen ezért is fontos az a munka, melyet a Komondor Fajtamentő Alapítvány végez fennmaradásukért, további nemesítésükért. Amikor felvetődött, hogy nekik segítsen a Légió Hungária, nem is volt sok kérdés – legfeljebb az, hogy miben.
Erre is nagyon hamar választ kaptunk. Az alapítványnak ugyanis szüksége volt egy faházra, egy elkülöníthető helyre, ami karanténként szolgálhat a hozzájuk került állatoknak. Ezek főleg mentett kutyák, akiknél sosem lehet tudni, milyen betegségeket hordozhatnak, így a többiek megóvása és a fertőzések terjedésének elkerülése érdekében van szükségük egy ilyen építményre.
Ötször nyolc óra munka
A tényleges munka októberben vette kezdetét, amikor megérkeztek Zsámbékra az egykor egy kocsma teraszaként funkcionáló épület fagerendái. Válogatás, rendezés, átnézés, leltár. Úgy tűnt, minden megérkezett, már csak össze kell szerelni az elemeket – a feladat neheze tehát csak ekkor kezdődött, mindenekelőtt a földmunkákkal a kijelölt területen.
Munkafelügyelők is akadtak, hiszen a nagy méretű fehér szőrgolyók fején néha kikandáltak kíváncsi szemeik, melyek érdeklődve figyelték a legionáriusokat munka közben. Az alapítvány üzemeltetői, Orsi és Csaba pedig kiváló házigazdaként nem csak a feladatról, de az ellátmányról is gondoskodott az építkezés során. Így a gyümölcs alapanyagú „védőital” mellett finom ebéd is az asztalra került mind az öt napon, amíg a munkálatok tartottak.
Nem csak egy faház
Novemberben, decemberben és januárban is 1-2 napot töltöttek el a Légió Hungária erre szakosodott és ehhez kevésbé értő, de lelkes tagjai a zsámbéki ház udvarán. Akadt, aki minden alkalommal ott volt, más csak egy délutánra tudott beugrani, de mindenki jó szívvel és lelkesedéssel tette, amire éppen szükség volt. Ugyan a vártnál talán lassabban, de csak kiemelkedett a földből az egykori kocsmaterasz, hogy készen álljon betölteni új funkcióját valamikor a tavasz folyamán.
Ennél persze sokkal többről szólt a folyamat, vagyis ezeken a hideg, téli napokon nemcsak egy egyszerű faház épült fel. Bizalom és közösség húzta fel falait a zsámbéki medence peremén. Új ismeretség és barátság a magyarság egy ősi értékének, a komondor túlélésének elősegítésére. Igazán ez Fauna Pajzsa, ami Fekete István örökségének és a kultúrharcnak egyaránt fáklyája lehet.
A Fauna Pajzsa projektről és az építkezésről további képeket és információkat olvashattok a Légió Hungária Telegram-csatornáján!
– Lipták Tamás / Örökség / Nacionalista Zóna –
Vélemény, hozzászólás?